The .NET runtime has been a deployment essential for quite a while. With the latest .NET 7 release we can now compile directly to native code rather than relying on the IL. We will talk about what ahead-of-time compilation does and how it impacts our future projects.
Програмист с професионален опит в множество технологии и различни роли. Започнал кариерата си в системите на .NET, преминал през света на React, междувременно работещ и в облака на AWS. Интересуващ се от какво ли не, но предимно от софтуер, хардуер и наука.
Какъв отпечатък оставяме върху околната среда с всеки наш имейл, обаждане по viber или zoom разговор? Това и съвети как драстично да намалим въглеродния си отпечатък ще разбереш по време на тази лекция.
Блажка Димитрова от 10 години активно се занимава с темата за устойчивия начин на живот. Да намалим отпечатъка от дейностите си в ежедневието и в бизнеса, са фокусът и на работа. Има няколко проекта, доказващи че кръговата икономика и устойчивото производство са успешни модели. Обича селския живот, автобиографиите и непалската кухня.
През 2020 година издава първата си книга “Живот с нулев отпадък в България”, преди това е поставила началото на първия ресторант с нулев отпадък в България, а днес е част от компания превръщаща отпадъци в ресурси – Zero Wave и разработва първата козметична марка, изцяло базирана на нулевия отпадък, депозитната система и насипното продаване.
В тази лекция ще си говорим за храната за мозъка. Защо захарта е най-естествената човешка храна? Кои са различните видове захари? И като знаем кои са – какво от това? Ами да ги използваме разумно и с предназначение!
Вече 10 години създава авторски сладкиши от натурални продукти и заклет защитник на десерта като задължителен елемент от ежедневието ни. Отделно от това – преди 10 години сама е вдигнала сайта си!
Чуй историите от кухнята на DEV.BG. Кои са най-странните запитвания, които сме получавали по телефона? Как се топлихме през първата DEV.BG зима? Какво ни движи напред и на къде сме се насочили? Кратък разказ за историята на DEV.BG и какво остава скрито зад кулисите.
Обича да изгражда компании и да реализира маркетингови стратегии. Споделя мисли за лидерство и управление на организации на CEOmoments.com.
В лекцията ще разгледаме възможностите на библиотеката за машинно обучение в .NET – ML.NET чрез примери.
AutoML и използване на ML.NET в ASP.NET Core
Николай Костов се занимава с програмиране от почти 20 години. В момента работи като Solutions Architect във фирма ZenCodeo и като вещо лице в съда. Години наред е преподавал в академията на Телерик, а в момента води лекции в СофтУни и на различни конференции. Няколко години подред Ники е Microsoft Certified Trainer. Носител е на наградата „Студент на годината“, както и е бил част от класацията „30 под 30“ на списание Forbes Bulgaria. Докато учи в НПМГ, Николай е редовен участник и победител в редица ученически и студентски олимпиади и състезания по информатика и информационни технологии. Има богат опит в проектирането и изграждането на уеб приложения, алгоритмичното програмиране, киберсигурността и облачните технологии. Личният блог на Ники е достъпен на адрес: https://nikolay.it
В тази сесия ще отговорим на следните въпроси и ще открием:
Росица Факалиева е Microsoft MVP с фокус – .NET технологии и директор на WWCode София, определя себе си като .NET ентусиаст.През последните 15 години работи като част от екипа Progress, разработващ Telerik UI за WPF и .NET MAUI, а сега се опитва да вдъхнови жени без опит в програмирането да навлязат в софтуерната индустрия.
What do I mean by Robotics?
Стамо Петков е ръководител на отдел “Microsoft Technology” в Информационно обслужване АД. Има над 20 години опит в областта на информационните технологии и силна страст към ученето и споделянето на знания с неговите студенти в СофтУни или с други професионалисти на различни конференции по целия свят. Той е Senior Software Architect, особено запален по проектирането на мултитехнологични, мащабируеми уеб приложения. Той е част от екипа, създал някои от най-значимите информационни системи в България като Националната здравна информационна система и Единната информационна система на българските съдилища. Обича да пътува и да се среща с различни хора, като и да прекарва свободното си време на вода или в планината.
Unit tests are our first line of defense to reduce technical debt, increase code quality and accelerate our ability to change and adapt code without breaking it while continuing to add new features. It’s from greater importance to have quality unit tests, not just unit tests. During the session we are going to discuss some techniques that will help us to understand better the power of unit testing, how to measure the effectiveness of our unit testing process and how we can test our unit tests.
Димо Митев е IT специалист с повече от 18 години опит в IT индустрията. Ролите, които е заемал включват QA Engineer, QA Architect и Engineering Manager. Активно участвайки в процеса на тестване на софтуер, който е част от жизнения цикъл на разработката на софтуер, той е натрупал значителен опит в различни видове тестване на софтуер, включително, но и не само, функционално тестване, тестване на уеб услуги, тестване на производителността, тестване на сигурността и автоматизирано тестване. Вече повече от дванадесет години той работи за Progress като инженерен мениджър, ръководейки екип, специализиран в разработката на облачни технологии.
Живко Петьов е CTO и съдружник в Абилитикс. Има 16 години професионален опит като разработчик. От 8 години е ръководител на екипи и проекти. Като ученик е бил състезател по математика. Темите, за които досега е говорил на ИТ събития, включват .NET, JS, Office 365, Xamarin, софтуерна архитектура, кариерно развитие. В свободното си време Живко се занимава с и преподава акро йога.
In this discussion, we will talk about how soft skills play a role in our career as software developers. We will try to evaluate the significance of it and try to back it up with some real-life examples. Some of the key topics we will cover are:
Венци Попов е CEO на Zingasoft – компания специализирана в изграждането на решения базирани на Microsoft Cloud. Той има над 16 години опит в софтуерната индустрия като програмист, ръководител на екип и мениджър. Прекарва 4 години в Microsoft и влага огромен ентусиазъм, когато участва в технически дискусии и обменя ценни съвети и трикове с други колеги.
Стоян Шопов работи като Senior Software Engineer в Grand Games, където се занимава с разработка на игри с Unity. Има над 5 години опит, като преподавател в SoftUni и също така е Microsoft Certified Trainer. Стоян има опит в изграждането на уеб, десктоп и мобилни приложения с .NET, Azure Cloud и други платформи. Освен професионалният му опит, като програмист, Стоян се е занимавал с менторство (SoftUni Bootcamp), създаване на лекции, изпитни задачи и други учебни материали.
>>> Частичен обзор на Azure Cognitive Services – Computer Vision и Face recognition.
>>> Презентация на един сампъл с Azure Cognitive Services за евтин и лесен анализ на видео в реално време.
Работи като Senior software engineer в Milestone Systems, в бранша е от 10 години. Занимавал се е почти изцяло с майкрософтски технологии. През свободното си време умерено практикува най-различни спортове, като танците са му страст.
>>> Will AI take over web design?
>>> What can AI do for software development?
>>> Visual Studio Code AI tools:
* Copilot
* Tabnine
* Kite
* Intellicode
* ChatGPT
Евгени Дюлгеров работи като Senior .NET Developer в Digitall.
Завършил е бакалавър “Компютърни системи и технологии” в ТУ-София, магистратура “Управление на ресурси в предприятията” в английския факултет на ТУ-София и магистратура “Управление на проекти по информационни технологии” към департамент „Информатика“ в Нов Български Университет. Записал е докторантура в ТУ-София на тема “Приложение на изкуствения интелект в DevSecOps сферата” и работи като асистент в ТУ-София, водейки лекции по “Програмиране за мобилни устройства” и упражнения по C++ и C#. В момента пише и книга на тема “Изкуствен Интелект”.
Допълнително се занимава с инвестиране в недвижими имоти, акции и в себе си – постоянно чете книги с различна насоченост, изучава езици, ходи на фитнес и на бокс.
>>> Code generation: what for, when a how is applied?
>>> Common ways of code generation: external tool, reflection, expressions, source generators
>>> Entity framework proxies: what for, how source generation works
For last 2 years Nick work as a director of software engineering in Alemira (www.alemira.com). Nick has 20+ years of experience in different EdTech companies. Develop on C# from its first versions. For a long time investigating how to write agile applications. Very big fun of PoEAA. Nick has MS degree in Applied Mathematics and Physics at MIPT.
>>> Представяне на Dataflow
>>> Видове основни блокове
>>> Демонстрация на няколко pipeline-а изградени с Dataflow
Димитър Митев е технически ръководител проекти в Технологика. През 17-те години прекарани в бранша е работил по разнообразни проекти в различни области и с богат набор от технологии. Освен към .NET има интерес към DevOps, както и напоследък към контейнеризирането на системи. Извън професионалната сфера неговите хобита са фотография, ски и CrossFit.
In this session we will talk about a more abstract approach for automated testing. A few key concepts researched as a part of the “Platform for quality improvements, generation and execution of automated tests” will be covered:
>>> What is the problem solved by the platform?
>>> How it can be used to generate test cases?
>>> Why abstract testing saves a lot of time and effort?
>>> Optimizations featured within the platform
>>> Application of the platform
Тонислав Троев е Product Technical Lead в OneBit Software. Той е редовен участник в състезания по програмиране, олимпиади и хакатони. Отличен е като “Топ студент” за 2022 година и е носител на едноименната стипендия “Джон Атанасов”. Победител е в два от най-престижните кокурси в областта на информатиката – конкурса на БАИТ (категория “Младежка награда”) и СофтУниада. Има богат опит като лектор в курсове по приложно програмиране – част е от преподавателския екип на SoftUni, SiT и Националната програма “Обучение за ИТ кариера”.
В резюме на темата ще си поговорим за клауд и “има ли живот след” Azure. Или по-точно казано, какво може да ви хареса при девелъпмента с комбинацията от AWS и .NET. Ще се спра на 5 причини в полза на AWS, които биха могли да си спечелят фенове. Всъщност това ще са 5 services от Amazon клауда, които просто чакат да бъдат пробвани.
В момента работи като Senior Test Automation Engineer с C# в Milestone Systems. Част е от екипа за Cloud Development. Това е и причината да е сертифицирана по AWS. Освен това е и Scrum Master, както и Monitoring и DevOps ентусиаст.
Ще разберем какво е CQRS и Event sourcing.
Ще разкажем опит от прилагането на тези архитектурни решения в реална среда.
Преглед на някой от библиотеките и сървисите, които можем да използваме.
Изобилие от meme-та по темата :)
Тодор е софтуерен инженер и DevOps евангелист с повече от 16 години опит, а от последните 5 активно се занимава с public speaking на международната сцена.
Занимавал се е с разработка на enterprise платформи, cloud решения и моделиране на бизнес процеси.
Помагал е на екипи да въведат DevOps и Agile методологии, като е водил тяхната трансформация.
Страстта му е да модернизира и разцепва монолитни системи, а в свободното си време играе DOTA и пее в рок банда.
Ще се запознаем с основите на функционалното програмиране, използвайки езика F#. Ще се концентрираме както върху основните ползи от функционалното програмиране, така и върху внедряването на тези ползи и идеи в обектно ориентираните езици. Темата ще бъде особено полезна за програмисти, които са използвали само обектно ориентирани езици в кариерата си.
Виктор Даков работи като Manager, Software Engineering във фирма Нуволо. Занимавал се е над 6 години с обучения, а сега води лекции и в СофтУни и на различни конференции. Виктор е бивш дългогодишен участник в редица ученически олимпиади. Носител е на наградата “Джон Атанасов” връчена му от президента на България. Две поредни години е представял страната в Брюксел на едни от най-престижните научни състезания в Европа и света. Победител в проектната категория “Интернет приложения” на Националната олимпиадата по ИТ и един от лауреатите за съответната година. Има богат опит в проектирането и изграждането на уеб приложения, алгоритмичното програмиране и облачните технологии. Работил е както по малки проекти, така и в големи корпорации, като Амазон.
Ивайло е изпълнителен директор в AMBITIONED – компания за софтуерна разработка с фокус върху качеството на изпълнение. Той има над десетилетие опит като технологичен трейнър, мениджър на инженерни екипи и софтуерен разработчик с Microsoft технологиите. Работи със СофтУни от 2016-та година и дълго време управлява всички технически нужди на организацията. Участвал е в изработката и поддръжката на десетки интернет приложения в най-разнообразни сфери, откъдето е натрупал богатия си опит. Създал е от нулата open-source библиотеки за ASP.NET, които имат хиляди звезди в GitHub и над 5 милиона изтегляния по целия свят. Споменаван е няколко пъти в официалните Microsoft блогове и подкасти. Състезател е по математика с участия в редица национални олимпиади. Обича да задълбава в трудните и алгоритмичните части на програмирането.
Cloud platforms are becoming the norm. To be efficient there we need to implement DevOps processes and high level of automation. While every platform vendor has its own set of tools there are some that could be labelled cloud agnostic.
In this session we will take a look at Microsoft Azure and double click at the various tools at your disposal to implement effective DevOps process.
We will focus on: Azure DevOps, GitHub, GitHub Actions, Terraform, Ansible, Jenkins, Biceps, AZD Templates, Flux and Helm.
Алекс е софтуерен инженер с над 20 години опит в ИТ индустрията. Писане на код, архитектура, управление на проекти, създаване на продукти, автоматизация, оптимизация на процеси, управление на екипи, технически предпродажба консултации или разработване и изпълнение на стратегия за излизане на пазара – това са част от позициите и дейностите зад този опит.
Алекс е работил и за няколко от големите имена, консултант в IBM и част от продуктова група в Cisco Systems. През 2016 г. се присъединява към екипа на Microsoft, за да разговаря и помага клиентите и партньорите на компанията да мигрират и модернизират продуктите базирани на Open Source в Azure.
В момента основните му професионални интереси са насочени към DevOps, DevSecOps, Cloud Native, Web приложения и създаване на съдържание по тези теми.